Znamienka

Odstránenie znamienok laserom alebo chirurgické odstránenie znamienok. 
Na základe vyšetrenia znamienka vyberieme najvhodnejšiu metódu na jeho odstránenie. 

Kedy môžu byť znamienka nebezpečné?

Znamienka (materské znamienka) sú vlastne zhluky buniek tvoriacich pigment. Objavujú sa na koži, slizniciach, ale aj na vnútorných orgánoch. Väčšina znamienok je neškodných.

Niektoré môžu byť tzv. suspektné, teda vykazujú určité známky malignity a môžu byť nebezpečné.

Tie skutočne nebezpečné sú však malígne kožné nádory. Najčastejšie ide o bazalióm, najnebezpečnejší je zasa melanoblastóm, skrátene melanóm. Je to najsmrteľnejšia rakovina u človeka a jediná možnosť, ako ju vyliečiť, je včasné vyberanie začiatočných foriem melanómu - odstránenie znamienok. 

Vyšetrenie a odstránenie znamienok

Úplným základom, ktorý by mal absolvovať každý vzhľadom na možnú rizikovosť znamienok, je dermatoskopické vyšetrenie. Dermatoskopia je kontrola (vyšetrenie) znamienok dermatoskopom a patrí medzi najdôležitejšiu zručnosť dobrého a skúseného dermatológa.

Nadstavbou dermatoskopie je digitálna dermatoskopia. V tomto prípade hodnotí znamienka nielen lekár, ale aj inteligentný softvér. Ten archivuje digitálne snímky znamienok a porovnáva ich v čase. Vďaka tomu dokážeme odhaliť aj tie najnepatrnejšie zmeny v znamienku.

Znamienka je v niektorých prípadoch potrebné odstrániť. Či už je to pre ich rizikovosť, prípadne zhubnosť, no vyberajú sa aj pre estetické dôvody. V jednom i v druhom prípade máme na výber niekoľko metód odstránenia.

Prvou z nich je plasticko-chirurgická excízia. Vykonáva sa po lokálnom umŕtvení anestetikom a hoci ide o odstránenie skalpelom, ktoré si vyžaduje šitie, snažíme sa o čo najlepší estetický výsledok.

Druhou metódou je CO2 excízia, alebo aj odstránenie znamienok laserom. Tento spôsob je oveľa šetrnejší k okoliu znamienka a rana výrazne menej krváca. Dokonca nie je vôbec potrebné šitie.

Spôsob odstránenia volí lekár nielen na základe veľkosti, ale aj na základe typu znamienka.

Čo by ste 
mali vedieť 
pred zákrokom

Čo očakávať po zákroku a ako sa o miesto zákroku starať? Toto sú tie najzákladnejšie informácie:

Plasticko-chirurgické odstránenie znamienka (excízia)

Po zákroku budete mať ranu zošitú, sterilne zakrytú a ošetrenú fixačnou plombou proti infekcii a krvácaniu. Ak sa vám vrchná náplasť zašpiní, môžete si ju sami vymeniť. Spodná skrytá náplasť (plomba) ostáva stále sterilná, vďaka čomu sa znižuje riziko infekcie. Na odstránenie stehov prídete cca 7 až 14 dní po zákroku. Doba závisí od rozsahu a typu excízie. Počas celej tejto doby by ste mali ranku chrániť pred vodou a mechanickým zaťažovaním. Urýchlite tak jej hojenie.

Odstránenie znamienka laserom (CO2 excízia)

Keďže v rane nie sú stehy, a teda ani pnutie, cvičiť a pracovať môžete hneď po zákroku. Ranku by ste však mali držať v suchu a čistote. Nesmie sa zmáčať, inak hrozí riziko vniknutia infekcie. Počas sprchovania či pri športe ju stačí prelepiť vode odolnou náplasťou.

Po zákroku budete mať ranku prelepenú 24 hodín, potom sa už iba ošetruje protizápalovým kožným krémom a nechá sa vyschnúť. Postupne sa na nej vytvorí chrastička, ktorá do týždňa až dvoch odpadne. V mieste ranky ostane novovzniknutý ružovo-fialový epitel – nová koža. Toto miesto budete musieť chrániť pred UV lúčmi a svetlom dovtedy, kým nebude mať rovnakú pigmentáciu ako okolitá pokožka. Môže to trvať aj niekoľko mesiacov, zvyčajne 3 až 6. 

Cenník procedúry - Odstránenie znamienok

Zákrok1 ks2 ks3+ ks
Vyrezanie laserovým nožomod 39 €-10% zľava-20% zľava
Plasticko-chirurgické odstránenie - telo a končatinyod 39 €
Plasticko-chirurgické odstránenie - hlava a krkod 80 €
Laboratórne histologické vyšetrenieod 14 €
Dermatoskopické vyšetrenie (diagnostika znamienok)30 - 40 €

Dohodnite si termín vyšetrenia znamienok

Objednajte sa telefonicky na tel. čísle:

alebo vyplňte formulár nižšie a budeme vás kontaktovať:

Meno a priezvisko
Telefón
E-mail
Vaša správa