Ekzém/ Atopický ekzém

Ekzém, resp. atopický ekzém možno liečiť pomocou fototerapie studeným červeným svetlom. Výhodou terapie je jednak jej účinnosť ako aj bezpečnosť. 

Čo je ekzém?

Ekzém je chronická zvýšená precitlivenosť kože prejavujúca sa ložiskovým začervenaním, šupinatením a praskaním kože. Aktívne ekzémové prejavy pacienta typicky rôzne intenzívne svrbia (pruritus). 

Ekzém, alebo aj chronická dermatitída, typicky chronická numulárna dermatitída sa objavuje kedykoľvek počas života hlavne u pacientov, ktorí majú v pokrvnom príbuzenstve ekzémy a alergie. Ekzémové ložiská sú zjednodušene povedané prejavy precitlivenosti alebo alergie kože v danom mieste.

Atopický ekzém

Ekzém, atopický ekzém, príčiny

Ak ste jeden z rodičov alebo obaja ekzematici, je viac ako 60% resp. 80% pravdepodobnosť, že vaše dieťa bude trpieť ekzémami. V detstve je typický kožný prejav atopický ekzém. Suchá jemná koža, sprvu pozorovateľná najmä na predkoleniach a predlaktiach bábätka, zvyčajne sa objaví po treťom mesiaci života. V tejto súvislosti sa zistilo, že za ostatných cca 100 rokov sa zvýšil počet detí s nejakou formou atopie z cca 0,5% v detskej populácii, čiže cca 1 dieťa na 200 detí, na dnešných 60-80%- tzn. 120-160 detí zo 100! 

Atopický ekzém, teórie vzniku, hygienická teória.

Odborná verejnosť sa zvyčajne prikláňa k jednej z týchto dvoch teórií. Hygienická teória dáva za príčinu prehnanú „sterilitu“ prostredia narodeného dieťatka. Nedostatok alergénnych stimulov- odborne antigénov, spôsobí, že imunitný systém dieťaťa si nezvykne na alergén v období, kedy sa učí byť tolerantný voči prostrediu. Neskôr, keď sa s konkrétnym alergénom stretne a telo ho nepozná, snaží sa proti tomuto alergénu, antigénu bojovať. Boj prebieha pod obrazom ekzému. V prospech tejto teórie hovorí fakt, že medzi ľuďmi s nízkym hygienickým štandardom je atopia menej častá. 

Atopický ekzém, chemická teória

V tomto prípade sa upodozrieva sa rapídny výskyt atopických chorôb, čo sú atopický ekzém, alergická nádcha, alergický zápal dolných ciest dýchacích- astma bronchiale, zápal spojiviek či alergické zápaly črevnej sliznice. V tomto prípade sa za príčinu udáva veľké množstvo v prírode sa bežne nevyskytujúcich chemických zlúčenín ako sú napr. plasty, rôzne pesticídy, herbicídy, konzervačné látky, farbivá atď. V prospech chemickej teórie hovorí, že viac atopikov žije v umelom, prechemizovanom prostredí miest.

Ekzémy, atopický ekzém, liečba

V prvom rade si treba uvedomiť, že ochorenie ekzémom je chronické. Ekzémová predispozícia ostáva v genetickej výbave každého ekzematika. 

Úlohou lekára, dermatológa, je pokúsiť sa objaviť príčiny, ktoré ekzém spúšťajú, tzv. trigger. Používa pri tom rôzne metódy testovania. Na dermatologickej ambulancii testujeme potraviny, liečivá a kontaktné alergény, viac o testovaní sa môžete dozvedieť tu. https://www.ryantlaserderma.sk/kozne-testovanie-alergii/
Po nájdení spúšťačov je nutná ich eliminácia z prostredia pacienta tak, aby nedochádzalo k dráždeniu imunitného systému a zhoršovaniu alergického stavu. Následne sa používa systémová liečba- zvyčajne antihistaminiká, v ťažších prípadoch kortikosteroidy. Lokálna liečba je v kožnej medicíne kľúčová- používanie prípravkov vhodných pre alergickú pokožku, vhodných režimových opatrení a samozrejme liečivých krémov a mastičiek. 

Ekzémy, nežiadúce účinky liečby 

Je vysoko vhodné nájsť takú liečbu, ktorá spôsobuje čo najmenej nežiadúcich účinkov. Širokou verejnosťou známe kortikoidy, kortikosteroidy sú liečivá vysoko účinné, ale podávané hlavne systémovo- tabletky, čípky, injekčne majú niekoľko desiatok aj veľmi vážnych nežiadúcich účinkov. Preto ich použitie rezervujeme na prípady kedy iná forma liečby má malú šancu na úspech. Použitie ichtyolu je limitované toleranciou kože, následne nutnou UV ochranou ošetrených miest. Opatrné používanie UV lúčov spôsobuje zmiernenie zápalových prejavov, ale jedná sa o metódu, ktorá do budúcnosti prináša výrazné zvýšenie rizika vzniku rakoviny kože.

Terapia studeným červeným svetlom RLT( red light therapy)

Vhodnou alternatívou je kombinácia lokálnej liečby s fototerapiou studeným červeným svetlom. Jej účinnosť je porovnateľná s účinnosťou UV terapie, avšak pri RLT nevzniká ionizácia DNA ožarovanej pokožky a kože a preto nevznikajú mutácie- hlavná príčina vzniku rakoviny kože. Takéto ošetrenie je bezbolestné. Miesta ekzému sa ožarujú typicky spočiatku 3x týždenne po zlepšení sa interval zníži na 1x týždenne až 1x za 2 týždne. Pri recidívach sa intenzita opäť zvýši podľa potreby.  Výhodou terapie studeným červeným svetlom je jednak jej účinnosť a nemenej dôležitá je jej bezpečnosť.

Cenník procedúry - Ekzém / Atopický ekzém

ZákrokCena
Konzultácia20 €
RLT 30 min.15 €