Vyšetrenie a odstránenie škvŕn

Vyšetrenie škvŕn je zamerané na určenie vzniku pigmentových škvŕn. Dermatológ na základe pacientovej anamnézy má lepší prehľad o vzniku hyperpigmentácie. 

Tvorbu zvýšenej pigmentácie má  na svedomí melanín – pigment, ktorý je produkovaný kožnými bunkami – melanocytmi , ktorý má na svedomí nahnedlú farbu kože. Je viacero príčin, ktoré ovplyvňujú pigmentáciu kože. 

Najčastejšie príčiny vzniku hyperpigmentácie majú na svedomí lieky, nadmerné slnenie, hormonálne zmeny v organizme a k nim patriace tehotenstvo, antikoncepcia. Hyperpigmentáciu rozdeľujeme podľa vzniku a príčiny. Melasma je hyperpigmentácia spôsobená hormonálnymi zmenami v organizme napr. počas tehotenstva, výskyt je možný zaznamenať kdekoľvek na tele, ale najčastejšie sa stretávame s hyperpigmentáciou v tvárovej oblasti, v oblasti trupu a brucha. Slnečná hyperpigmentácia, ako samotný názov napovedá, jedná sa o hyperpigmentáciu spôsobenú dlhodobým vystavovaním sa slnečnému žiareniu. Škvrny spôsobené pôsobením slnečného žiarenia, sú tiež známe pod názvom, pečeňové škvrny, alebo slnečné lentigá. Najčastejší výskyt na miestach, ktoré sú vystavované slnečnému žiareniu, ruky, nohy, tvárová oblasť. Pigmentové škvrny sa môžu líšiť svojou veľkosťou, tvarom a sfarbením.

Odstránenie škvŕn v tejto dobe nie je už taký zásadný problém ako v minulosti. Vďaka pokrokovej medicíne vieme mnohé škvrny vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Jedným zo spôsobov ako sa zbaviť nežiadúcich škvŕn, je použitie CO2 laseru. Laserový lúč zbrúsi povrchovú časť pokožky až do miesta kde sa nachádza hyperpigmentácia. Pôsobením laserového lúča sa rozbijú – fragmentujú časti pigmentu, ktoré sa následne evaporujú. 

Ďalšou účinnou metódou odstránenia pigmentových škvŕn je chemický peeling. Aplikáciou napr. kyseliny trichlóroctovej na miesta, kde je hyperpigmentácia sa nazýva chemický peeling. Cieľom tejto metódy je ošúpanie vrchnej zrohovateľnej časti pokožky a následne jej zosvetlenie. Pre čo najlepšie dosiahnutie výsledkov sa odporúča opakovať vyšetrenie cca 4-6 x v cca dvojtýždňových intervaloch. Pokožka býva po ošetrení mierne začervenaná, podráždená, čo sa zmierňuje aplikáciou vhodného krému, ktorý je aplikovaný po zákroku. Následne 3. deň po ošetrení sa pokožka začne šúpať, tento stav je žiadúci, nakoľko sa začne odlučovať stará, odumretá pokožka. Pokožku je vhodné si chrániť pred slnečným žiarením. Ošetrenie sa neodporúča absolvovať v letných mesiacoch.