Vyšetrenie a odstránenie bradavíc

Vyšetrenie bradavíc je veľmi obdobné ako pri znamienkach a výrastkoch. Najskôr dermatológ zhodnotí bradavicu pohľadom a následne dermatoskopom. Bradavice sa môžu nachádzať všade na tele v rôznych tvaroch, zhlukoch. 

Pri vyšetrení najskôr dermatológ zhodnotí o aký typ bradavice ide, či sa jedná o vírusové- infekčné, alebo nevírusové bradavice. Vírusové bradavice – veruccae sú spôsobené HPV vírusom majú za následok vznik infekčných bradavíc. Jedným z najčastejších typov sú genitálne bradavice – condylomata accuminata, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v okolí konečníka a genitálu. Spôsob nakazenia je pomerne jednoduchý, prenášajú sa primárne pohlavným stykom. Na ich prenos stačí dotyk kože s infikovanou kožou alebo sliznicou. U pacientov s narušenou imunitou je prejav častejší a masívnejší. V niektorých prípadoch môže ísť o závažnejšie ochorenie- u žien rakovina krčka maternice a u mužov rakovina penisu.

Ďaľšou skupinou sú vulgárne bradavice. Vulgárne veruky sú benígne, nezhubné kožné tumory. Typická lokalita týchto bradavíc je na rukách a ploskách nôh, ale môžu sa vyskytovať kdekoľvek na tele. Spočiatku majú tvar drobných papuliek, neskôr vystupujú nad úroveň kože ako nepravidelné belavé papuly drsného povrchu. Značné percento pacientov trápia plantárne bradavice – verrucae plantares. Prejavujú sa ako zhrubnut, hyperkeratotické lézie, neskôr bolestivé na dotyk. Majú tendenciu k rýchlemu šíreniu a častejším recidívam. Sú kryté tuhou vrstvou žltkastej drsnej rohoviny, cez ktorú typicky presvitajú čierne bodky. Vyskytujú sa zväčša na ploskách chodidiel. Neoddeliteľnou súčasťou skupiny vulgárnych bradavíc sú strapcovité bradavice – verrucae filliformes. Majú úzku stopku a zväčša sa vyskytujú na špičke nosa, perách, alebo očných viečkach.

Typickou neinfekčnou formou bradavíc sú tzv. starecké, sebhoroické veruky. Objavujú sa typicky po 40. roku života ako kôrnaté, keratotické tumory, častejšie u viacerých rodinných príslušníkov.

Ako odstrániť bradavice?

Odstránenie bradavíc závisí od lokality, rozsahu a typu bradavíc. Zväčša dermatológ volí formu odstránenia tekutým dusíkom, alebo CO2 laserovou excíziou prípadne evaporáciou. Tekutý dusík zmrazí tkanivo bradavice na teplotu hlboko pod nulou. Výsledkom tohto procesu je odumretie- nekrotizácia časti tkaniva bradavice v ideálnom prípade celej bradavice. Tento proces sa opakuje cca každé 2 týždne až do úplného vymiznutia bradavíc. Tento spôsob patrí medzi klasické metódy. Modernejšia je CO2 laserova excízia. Jedná sa o vyrezanie bradavice laserovým lúčom. V tomto prípade sa bradavica odstráni- vyreže na jedenkrát, čo znamená, že patologické tkanivo sa vyreže a zdravé tkanivo v okolí bradavice sa poruší iba minimálne. Ide o veľmi šetrný zákrok v porovnaní s chirurgickou metódou a stáva sa zlatý štandart v modernej medicíne. V prípade, že nie je dostupný laser, volí sa forma chirurgická. Je to totálne odstránenie bradavíc skalpelom, alebo exkochleačnou lyžicou. Či už dermatológ zvolí odstránenie CO2 laserovou excíziou, alebo chirurgicky, zákrok je takmer bezbolestný nakoľko sa vykonáva pod lokálnym umŕtvením.