Papilómy: Výrastky na koži a spôsoby ako ich odstrániť

Papilómy sú neinfekčné bradavice, kožné výrastky, resp. akrochordóny. V určitom veku sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Najčastejšie sa vyskytujú na očných viečkach, na tvári, na krku, v podpazuší a v oblasti genitálií. 

papilomy vyrastky na kozi

Čo sú papilómy

Papilómy, ľudovo tiež neinfekčné bradavice, výrastky, akrochordóny. Všetko sú to synonymá, ktoré popisujú neinfekčný kožný tumorček alebo vlákenko, ktoré sa od určitého veku môžu objaviť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie v typických lokalitách. 

Prečo vznikajú papilómy

Dôvod, prečo papilómy u niekoho vzniknú a u iného jedinca nie, nie je presne známy. S najväčšou pravdepodobnosťou istú úlohu hrá genetická predispozícia. Častejšie sa vyskytujú u genetických príbuzných - rodičia, starí rodičia, častokrát aj v podobnej lokalite. 

Ako vyzerajú papilómy (typy papilómov)

Papilómy vyzerajú ako malé výrastky na koži o rozmere približne 1 až 2 cm. Papilóm môže vyrásť do rôznych tvarov. Najčastejšie sú tieto typy papilómov:

  •  papilóm tvaru dlhého vlákenka - tento typ rastie typicky na krku alebo slabinách;
  • bradavicové papilómy - papilóm guľového alebo semiguľového tvaru, ktorý vyzerá ako typická neinfekčná bradavica, nevyrastá z neho vlas alebo chlp a najčastejšie sa vyskytuje na tvári;
  • ploché papilómy - papilóm, ktorý vyzerá ako veľký plochý ostrovček kože, typicky bez chlpov, ktorý je pri jemnom dotyku pri koži hmatný, najčastejšie vzniká v miestach trenia kože. 

Na jednom jedincovi sa môžu vyskytnúť aj rôzne kombinácie tvarov papilómov.

Kde sa objavujú papilómy

Papilómy, resp. neinfekčné bradavice, sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, ale predsa len existujú lokality, kde sa nachádzajú úplne typicky. Papilómy sa najčastejšie vyskytujú na očných viečkach, papilómy na tvári, neinfekčné bradavice na bočných stranách krku, ďalej papilómy v podpazuší a taktiež veľmi často aj v oblasti genitálií. Papilómy na genitáliách sú však neinfekčné a svojmu nositeľovi nespôsobujú zvýšené riziko rakoviny v porovnaní s infekčnými bradavicami.

Aký je rozdiel medzi papilómom a bradavicou

Neinfekčná bradavica, alebo tiež papilóm vzniká u vybraných jedincov na podklade rodovej predispozície, nie na základe infekcie. Naopak typická bradavica- veruka alebo kondylóm vznikajú prenosom HPV infekcie z infikovaného jedinca alebo kontaminovaného povrchu na kožu alebo sliznicu vnímavého jedinca. Konkrétne u niektorých typov kondylómov vzniká zvýšené riziko určitej formy rakoviny- hlavne rakovina krčka maternice, aj rakovina penisu.

Liečba papilómov

Pokiaľ je liečba nutná, lebo častokrát je skôr vhodná, tak najlepší spôsob je papilóm odstrániť jednorázovou metódou. Dá sa chirurgicky odrezať alebo najmodernejšiu liečbu predstavuje odstránenie ablačným laserom. Existujú aj zdĺhavé a zároveň bolestivé metódy - tekutý dusík, kryoterapiaaplikácia rôznych kyselín a tiež rôzne domáce techniky (podviazanie nitkou, vypálenie plameňom zapaľovača....). Vzhľadom na možné riziká, odstránenie papilómov domácimi metódami sa neodporúča. Napr. pri domácom vypálení papilómu plameňom v danom mieste vzniká vyššie riziko určitej formy rakoviny kože - spinaliom.

Aké papilómy nie je možné odstraňovať

Teoreticky všetky papilómy je možné niektorou technikou odstrániť. Existujú však situácie, kedy to nie je možné alebo vhodné. Napr. pri veľkom papilóme, kde je vhodné pred odstránením lokálne papilóm umŕtviť, ale pacient je alergický na lokálne anestetikum, vyvstáva problém, akú alternatívu zvoliť. Z praxe však vieme povedať, že každý papilóm je odstrániteľný

Čo sa stane, ak odtrhnem papilóm

Pokiaľ dôjde k úplnému odrezaniu, odtrhnutiu papilómu, ľudovo povedané na koreň, postupujte ako pri bežnom poranení. Ranku ošetrite antisepticky a pár dní chráňte proti infekcii. 

Pokiaľ sa odtrhne nad úrovňou kože, odporúča sa kontrola u kožného lekára, aby prípadný pahýl skontroloval, prípadne odstránil. Existuje totiž riziko recidívy a rozrastenia papilómiu aj do väčších rozmerov.

Domáca liečba 

Existuje viacero babských rád, ako odstrániť papilomy doma. Najčastejšie metódy:

  • odstránenie papilómu niťou
  • jablčný ocot alebo jód
  • tea tree olej
  • krém na papilómy s obsahom lastovičníka

Odstránie papilómov domácou liečbou v sebe spája určité riziká, preto sa spomínané metódy neodporúčajú. Ak sa chcete účinne a bezpečne zbaviť papilómov, navštívte kožného lekára.

Obrázky nižšie sú skvelým príkladom toho, ako odstrániť papilómy laserom. Zákrok bol vykonaný na klinike RYANT LASERDERMA v Prievidzi.

Obrázky - odstránenie papilómov

* Obrázky podliehajú autorským právam kliniky RYANT LASERDERMA.