Odstránenie vrások tváre botulotoxínom

Botulotoxín známy tiež pod názvom aj klobásový jed, alebo Botox, Dysport, je látka používaná nielen v estetickej medicíne. Patrí medzi prirodzene sa vyskytujúcu sa bielkovinu produkovanú baktériou Clostridium botulin

Vpravenie btx do mimických svalov spôsobuje postupne ich zablokovanie. To má za následok dočasné zmeravenie, paralýzu mimických svalov.  Botulotoxín je preto najvhodnejší na elimináciu dynamických vrások. Najčastejšie sa aplikuje do oblasti medzi obočím, do tzv. vrások hnevu, ďalej do vrások okolo očí a do oblasti čela.  

Botulotoxín sa aplikuje do inkriminovanej časti tenkou injekčnou ihlou, takže samotný proces aplikácie nie je nadmerne bolestivý. Po aplikácií je pacient poučený o následnej starostlivosti. 4 hodiny po aplikácii sa nesmie pacient predkláňať, cvičiť, ľahnúť a nedotýkať sa oblasti, kde bol vpravený botulotoxín. Prvé výsledky aplikácie botoxu sú viditeľné už cca za 48 až 72 hod. po aplikácií. Finálny výsledok je už vidieť okolo 7 dňa po aplikácii, tento výsledok pretrváva cca 3-6 mesiacov, avšak pravidelnými aplikáciami botulotoxínu sa výsledok môže predĺžiť.