Avšak niekedy sa stane, že po poranení sa síce vytvorí chrasta, ale po jej odpadnutí zostane na mieste jazva. Táto jazva, keď dokonale zcelí okraje rany, neprestáva rásť. Rastie kľudne niekoľko týždňov, dokonca až mesiacov. A namiesto jazvy v podobe fliačika alebo čiaročky, je zrazu v danom nieste hrča, niekedy trčiaca nad úrovňou okolitej kože. Vtedy hovoríme o hypetrofickej jazve až po keloid. Prečo to tak je? Popravde, nevieme presne.
Z nejakého dôvodu cytokíny (signálne molekuly, ktoré vylučujú množiace sa bunky a na ktoré reagujú iné bunky v ich okolí) sa neprestanú tvoriť napriek tomu, že už je rana zcelená. Pod vplyvom týchto cytokínov narastie útvar, nádor, ktorý je tuhý a ružový ako čerstvá jazva. Môže sa prejavovať svrbením, niekedy až bolesťou a môže sa objaviť i tam, kde pôsobí neesteticky.
Keloid aj hypertofická jazva sa častejšie objavujú po poraneniach alebo po lekárskych zákrokoch u mladších jedincov a taktiež niektoré lokality na koži sú pre keloidy viac typické ako iné. Napriek skutočnosti, že sa jedná o nezhubný útvar je veľmi často predmetom návštevy dermatológa (kožného lekára).
V prvom rade si treba uvedomiť, že sa jedná o jazvu. Ide teda o menejcenné tkanivo v porovnaní s pôvodnou kožou. Jazva tam bude už stále, ale našťastie existujú viaceré možnosti, ako sa keloidná jazva dá zmenšiť a esteticky zlepšiť. Zistite viac